Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Im więcej aktywności w dialogu, tym lepiej dla partnerstwa

16 marca 2021 | Dobra Administracja | Konrad Dyda, Jacek Kosiński

Sukces partnerstwa publiczno-prywatnego w dużej mierze zależy od właściwego przygotowania i przeprowadzenia postępowania zmierzającego do wyboru partnera prywatnego.

Najczęściej, aby ten sukces osiągnąć stosuje się – uregulowany w Prawie zamówień publicznych – tryb dialogu konkurencyjnego. Niestety, pomimo wejścia w życie nowej ustawy zamówieniowej, problemy związane ze stosowaniem prawa pozostały właściwie bez zmian i sprowadzają się przede wszystkim do właściwiej realizacji zasady konkurencji w tego rodzaju postępowaniach.

Im więcej podmiotów, tym bardziej są aktywne

Warto pamiętać, że im więcej jest podmiotów zaproszonych do dialogu konkurencyjnego tym bardziej są one aktywne, czyli tym lepiej dla samego partnerstwa. Jednak w przypadku, gdy aktywność w dialogu wykazują tylko niektórzy z zaproszonych, uwzględnianie ich uwag nie narusza zasad konkurencji. W końcu obowiązkiem zamawiającego jest stworzenie realnych szans na zgłoszenie swoich pomysłów przez każdego z uczestników dialogu, a nie egzekwowanie ich od potencjalnych partnerów prywatnych. Z drugiej zaś strony bierność niektórych uczestników nie może negatywnie wpływać ani na pozycję pozostałych, ani na jakość wykonania samej inwestycji.

Większa efektywność za mniejsze pieniądze

W polskim prawie formułą współpracy administracji z biznesem – w istocie bardzo elastyczną i pozwalającą na określenie zasad wzajemnych relacji w ścisłym odniesieniu do potrzeb i oczekiwań – jest partnerstwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11913

Wydanie: 11913

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament